Zeytursan Tarihçesi

1015 yıllarında, Batı Anadolu'ya göçmeğe başlamış Büyük Selçuklular’ın Yörükleri kuzey batıya ilerlemeye başladı. Bu dönemde imparatorluklar kuruluyor ve yıkılıyordu. Yörükler yerleşik hayata geçince Manav adını aldı ve bir kısmı günümüz Bursa yakınlarına yerleşti. Bereketli vadileri, dağ akıntıları, ekilebilir arazileri ve denize yakınlığı ile de bu coğrafyayı iyice benimsediler.

 Anadolu’daki Selçuklular


Bugünkü Umurbey kasabası ve Gedelek Köyü’nün kuruluşu bu şekilde başladı. Umurbey hâlâ 600 yıllık zeytin ağaçlarıyla çevrilidir ve Gedelek Köyü güçlü bir turşu üretim merkezidir.

   Ananemizin atalarının Evi, Umurbey (yapımı 1796)


1930 yılında, zeytinci İbrahim Ersoy, Manavların Rumlarla beraber yaşadıkları yerleşim yerlerinden biri olan Umurbey’in kıyısındaki Gemlik’te doğdu.
 

Gemlik 1924

Babası Gedelekli, annesi Umurbeyliydi. 1950’li yıllarda İbrahim Ersoy‘un babası bölgede zeytin üreticiliği yapıyordu.
 

İbrahim Ersoy ve ailesi - Gemlik 1936

İbrahim Ersoy zeytin üreticisi babasının yanında ona yardım ederek ve zeytinciliği öğrenerek büyüdü.

İbrahim Ersoy ve Şenay Ersoy - Gemlik 1954


Askerlik görevinden birkaç yıl sonra İbrahim Ersoy evine geri döndü. Babasının şirket borçlarını askerlikte biriktirdiği parayla ödedi ve Umurbeyli Şenay Hanım’la evlendi. 1940'da işler iyiye gittiğinde babası İstanbul’un ilk zeytin dükkânlarından birini oğlu için açtı.

İbrahim Ersoy, kardeşi Bekir Ersoy ve bir çalışanları İstanbul 1975


1960 yıllarında, Turgay Tüfekçioğlu, babası Ahmet Tüfekçioğlu’nun arkadaşı İbrahim Ersoy‘un kızını Kumla’da görüp âşık oldu. 1975 yılında evlendiler.

Turgay-Nilgün Tüfekçioğlu 1975

Ankara doğumlu ve kökeni Timur’a dayanan Turgay Tüfekçioğlu, 1972 yılında Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldu.

Turgay Tüfekçioğlu ve Ailesi - Ankara 1949

Endüstri mühendisliği alanında da Ege Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesine sahip Turgay Tüfekçioğlu daha sonra Amerika’da öğrenim gördü. Eşi Nilgün Hanımla bir süre North Carolina’da yaşadıktan sonra ülkelerine dönüp oğulları Ertuğ ve Altuğ’u İstanbul’da büyüttüler.


1983 yılında, Turgay Tüfekçioğlu ve İbrahim Ersoy, Gedelekte 2000 m2‘lik bir arazi satın alıp ZEY-TUR-SAN‘ın temellerini attılar.


Zeytin

Turşu

Sanayi.

Turgay Tüfekçioğlu, Tamer Ersoy çalışanları - Gedelek 1985

İbrahim Ersoy, Ahmet Tüfekçioğlu, Turgay Tüfekçioğlu
Ertuğ Tüfekçioğlu, bürokratlar ve akrabaları ile ZEY-TUR-SAN açılış töreni - Gedelek 1983

1985 yılında, ZEY-TUR-SAN Türkiye’de ilk pastörize turşuyu üretti ve Türkiye’nin ilk turşu ihracatını Almanya’ya yaptı.

Bu dönemlerde Turgay Tüfekçioğlu ve ailesi yazlarını Gedelek’te turşu hanede geçiriyordu. Oğlu Altuğ babasını tüm gün turşu hanede ve tarlalarda takip ederdi. Aile geleneği zeytincilik ve turşuculuğu da çekirdekten öğrendi.

Altuğ ve Ertuğ Tüfekçioğlu - Gedelek Turşu hane 1985

İTÜ Uçak Mühendisliği’nde Yüksek Lisans derecesi almış olan Altuğ Tüfekçioğlu bugün tam zamanlı olarak şirketin üretimi ve yatırımları ile yakından ilgilenmektedir.


ABD‘de sinema eğitimi alan Ertuğ Tüfekçioğlu ise Kurumsal İletişim Müdürü olarak Zey-tur-san’da görev yapmaktadır.

Altuğ ve Ertuğ Tüfekçioğlu - Gedelek Turşu hane 1986

 

1990'lı yıllarda, Avrupa’nın dev turşu, sirke ve hardal firması Reitzel, Zey-tur-san'ın azınlık hisselerini satın aldı ve böylece şirket daha da küreselleşti.

Zey-tur-san zamanla dünyanın en büyük iki hızlı yemek zincirinin en büyük turşu tedarikçilerinden biri haline geldi.

Aynı zamanda İbrahim Ersoy’un oğlu Tamer Ersoy, Berlin'deki yüksek makine mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Türkiye'ye döndü. 1990’lı yıllarda Tamer Ersoy‘un katkılarıyla Zey-tur-san bugün toplam 100’den fazla ülkeye ihracat yapmış durumdadır. Her yıl da 30'dan fazla ülkeye ihracatını arttırarak sürdürmektedir.

İbrahim Ersoy, Turgay Tüfekçioğlu, Tamer Ersoy – İstanbul 1978

Zey-tur-san, Berrak markasıyla ürünlerinin neredeyse hiçbiri koruyucu veya katkı içermeden yerel pazarlara, ayrıca dış pazarlara lezzetli ve geleneksel turşu ürünlerini satmaya devam ediyor. Zey-tur-san, Türkiye ve diğer pek çok bölgede gözde ve değer verilen bir turşu firması olma özelliğini her gün pekiştiriyor.

2010 yılında İstanbul-İzmir Karayolu Projesi Zey-tur-san'ın Gedelek tesisinin ortasından geçerek fabrika alanının küçülmesine sebep oldu.

Bunu bir fırsata dönüştüren Zey-tur-san, Gemiç’te 86000 m2'lik bir alan alarak yeni fabrika sahasına taşındı.

İbrahim Ersoy, Turgay Tüfekçioğlu, Tamer Ersoy,
Ertuğ Tüfekçioğlu, Altuğ Tüfekçioğlu - Gemiç Fabrika İnşaatı 2012

2014 yılında Zey-tur-san ve Bursa’nın saygın Gökçen Ailesi’nin Bplas firması yeni bir ortaklık başlattı.

2015'de Zey-Tur-San üretim kapasitesini iki katına çıkardı.

Bugün Zey-tur-san, Avrupa’da sadece Almanya hariç olmak üzere, Orta Doğu ve Afrika’nın dünya devi hızlı yemek zincirlerinden birinin tek turşu ve biber tedarikçisidir.

Zey-tur-san'ın ilk markası Berrak ve ikinci markası Ev, Türkiye pazarlarında her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

Turgay Tüfekçioğlu, Tamer Ersoy –Gemiç Fabrika İnşaatı 2012

Zey-tur-san emekçilerimiz, tedarikçilerimiz, müşterilerimiz ve güzel memleketimiz ve tüm takipçilerimize desteklerinden dolayı teşekkürlerini sunar.

Kurt-ZTS Gemiç 2013

ZTS - Gemiç 2014