Ana içeriğe atla

Kışın soframızdan eksik etmediğimiz turşuyla bitmiyor ancak her şey. Hangi turşuyu seviyor olursanız olun sadece tanelerini yemekle olmaz o iş. İlaç niyetine içilmesi gereken turşu suyunu yabana atamayız.
Zira turşu suyunun bu faydalarını öğrendikten sonra içmeden duramayacağınıza eminiz. Afiyet, şifa olsun.

Kas kasılmalarına iyi gelir

İster inanın ister inanmayın birçok sporcu günlük egzersizlerinden sonra turşu suyu içmeyi tercih ediyor. Sebebi turşu suyunun kas ve eklem ağrılarına iyi gelmesi, krampları geçirmesi. Spor yapanlara duyurulur.

Dehidrasyon için birebir, bu konuda vücuda sudan bile daha faydalı

Dehidrasyon yani vücudun aşırı su kaybetmesi durumunda turşu suyu adeta bir süper kahraman.
Bu durumda bol su tüketmek tabii ki ilk akla gelen şey ancak ondan çok daha iyi bir seçenek var elimizde. İçinde hem sodyum hem de potasyum olduğundan turşu suyu vücudun kaybettiği suyu daha hızlı yerine koymakla kalmıyor, daha uzun süre bu şekilde kalmanızı sağlıyor. Zira terleyerek vücuttan sodyum ve potasyumu attığımızı düşünürsek turşu suyu bunları vücuduna geri kazandırma özelliğine sahip. İshalden muzdarip olanlar, akşamdan kalanlar turşu suyunu es geçmesin deriz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor

Mikroplara karşı en korumasız olduğumuz kış aylarında bağışıklık sistemini güçlü tutmamız gerekiyor. İçinde C ve E vitaminleri kadar antioksidan da barındıran turşu suyu böylelikle bağışıklık sisteminizi de güçlendirerek sağlığınızı korumak için canla başla uğraşıyor.

Vücutta yağ birikimini bastırıp metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermenize yardımcı oluyor

Turşu suyu içinde bulunan asetik asitin yağ birikimini azaltma ve metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olma gibi özellikleri var. Ana malzemesinin sirke olduğunu düşünürsek (limoncular kusura bakmasın) ve sirkenin de kilo vermeye etkisini de biliyorsak aslında çok da mantıksız değil.

Kan şekerini dengede tutuyor

Yine içerdiği sirke sebebiyle turşu suyu yemek sonrası kan şekeri seviyesini dengeliyor. Yalnız burada içilen miktarı çok az tutmak önemli.

Kabızlığa çare oluyor

Sabah saatlerinde içilen turşu suyunun bağırsak sorunlarını giderdiği biliniyor. Bu sebeple kabızlık çekenlerin de kurtarıcılarından biri turşu suyu. Hatta nokta atışı yapalım, lahana turşusu suyu bu konuda çok daha iddialı.

Vücudun ihtiyaç duyduğu birçok minerali barındırıyor

Turşu ve suyu, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve çinko gibi vücut için çok önemli olan mineralleri barındırıyor. Düzenli olarak sebze ve meyve tüketemiyorsanız bu ihtiyacınızın bir kısmını turşu suyu içerek de karşılayabilirsiniz.

Hazımsızlığa iyi geliyor

Turşulardaki besinlerde bulunan yüksek orandaki liflerin sindirim sistemi üzerinde birçok olumlu etkisi var. Turşu suyu da bu açıdan sıklıkla hazımsızlık sorunu yaşayanların bu sıkıntılarından kurtulmasına yardımcı oluyor.

Alzheimer gibi sinir sistemi hastalıklarına iyi geliyor

Turşunun içindeki sarımsak sayesinde sinir sistemimiz de güçleniyor. Zira sarımsağın içinde bulunan flavonidler isimli materyallerin Alzheimer hastalığı için son derece faydası olduğu biliniyor.

Mide bulantısına iyi gelir

Turşu suyunun gerçekten de mide bulantısını yatıştırdığını biliyor muydunuz? Sirke midenizdeki pH’ı dengelemeye yardımcı olur ve mide gurultularını yatıştırır. Tuzlu su ayrıca kustuktan sonraki su kaybından sonra vücudun kendisini toparlamasına yardımcı olur. Hamile kadınların sıklıkla turşu aşermesine hiç şaşmamalı!

Saydığımız bu faydalarınız dışında birçok farklı alanda da turşu suyundan yararlanabiliriz. İşte turşu suyunu kullanabileceğiniz yollardan birkaçı;

Yiyecekleri daha uzun süre saklamanıza yardımcı olur

Turşu suyu tam anlamıyla salatalık gibi taze sebzeleri aylarca saklamak için tasarlanmış lezzetli bir tuzlu su. Yalnızca salatalıklar bitti diye tuzlu suyu kullanmaya devam etmemeniz için hiçbir sebep yok. Bunun yerine kalan turşu suyunu lahana ve havuç gibi kalan sebzeleri çabucak turşu yapmak için kullanın. Böylece birkaç gün daha saklayabileceksiniz.

Tahriş olan cildi yatıştırır

Eğer kaşınan bir böcek ısırığınız ya da sinir bozucu bir kızarıklığınız varsa kaşıntıyı rahatlatmak için üzerine biraz turşu suyu sürmeyi deneyin. Herkesin en sevdiği çözüm olan kaşımak yalnızca cilde zarar verir. Turşu suyu kaşıntıyı hafif asidik bir yanmayla dengeleyerek imdada yetişir. Yalnızca, tuzlu su biraz cilt kuruluğuna neden olabileceğinden üzerine bir miktar nemlendirici sürmeye dikkat edin.

Saksı bitkilerini canlandırır

Eğer evdeki bitkileriniz toprağa dönük duruyorsa, sağlıklı bir porsiyon turşu suyu onları canlandırıp dikleştirebilir. Bitkiler mutlu ve sağlıklı bir şekilde büyümeye devam etmek için çok fazla potasyuma ihtiyaç duyarlar. Hatta bazen yeteri kadar üretmek için kendi başlarına mücadele ederler, özellikle kullanabilecekleri toprak küçük bir miktar olduğunda. Turşu suyu halinde potasyum eklemek (toprağın pH’ını dengelemek için asitle birlikte olduğundan) bitkilerin büyümelerini oldukça hızlandıracak.

Bakır tavaları temizler

Bakır tencereler ve tavalar mutfağınızda asılı durduğunda güzel görünebilir, ama renkleri yeşile dönüşmeye başladığında o kadar da güzel görünmeyebilirler. Oksitlenme olarak adlandırılan bu süreç, bakır havaya temas ettiğinde olur. Ama bunu birazcık sodyum-asit çözeltisiyle tersine çevirmek çok kolay. Sodyum ve asit yani tuz ve sirke, turşu suyunda hâlihazırda karışık olarak bulunuyor. Yani mutfağınızı temizlemek kalan turşu suyunu kullanmak için mükemmel bir yol.

Bir Yorum Bırakın